pondělí 8. března 2021 Gabriela

Kapacitu lůžek intenzivní péče už Plzeňský kraj vyčerpal, pacienty s covidem převáží mimo region

První dva pacienty s koronavirem museli zdravotníci odvézt do nemocnic mimo Plzeňský kraj. Jednalo se o nemocné, kteří vstupují do intenzivní péče. V kraji už nejsou volná lůžka intenzivní péče pro nemocné s koronavirem a další transporty těchto pacientů zřejmě ještě budou muset následovat.

„V neděli jsme přesouvali dva pacienty vstupující do intenzivní péče mimo kraj. Nebyly letové podmínky. Jeden byl převezen pozemní cestou do Prahy a jeden do Jihlavy. Jsme ve stavu, kdy nejsme schopní postarat se o nemocné v intenzivní péči, budeme je muset předávat dál. Ve standardní péči jsme zatím soběstační,“ konstatoval krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš.

V Plzeňském kraji přibylo v neděli 258 případů koronaviru, což je největší nedělní přírůstek od konce října. Aktuálně je v regionu 10 304 aktivních případů, což je dosud největší číslo. S tím souvisí i dosud největší zatížení nemocnic. V kraji je volných 24 ze 174 lůžek ARO/JIP, žádné ale není pro covidové pacienty. Volné pro ně není ani žádné z 60 takzvaně reprofilizovaných intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací. Standardních lůžek je volných 403 z 1257, žádné ale není pro covidové pacienty. Upravených standardních lůžek pro nemocné s koronavirem je ještě k dispozici 47 ze 419. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

Ve fakultní nemocnici je 249 covid pacientů. Tři z nich jsou napojeni na přístroj podporující mimotělní oběh, dalších 32 je na plicní ventilaci, 67 na lůžkách intenzivní péče a 180 na standardních lůžkách.

Koronavirem se v kraji dosud nakazilo 65 326 lidí, to je 11 procent všech jeho obyvatel. S nákazou je dosud v kraji spojováno 1069 úmrtí. V minulém týdnu byly dosud největší denní přírůstky od loňského začátku pandemie. Od úterý do pátku přibylo v kraji každý den víc než tisíc nových případů. V pátek to bylo 1183 nově potvrzených nákaz, což bylo dosud nejvyšší denní číslo za celou pandemii. O víkendu bylo méně nových případů, což lze vysvětlit malým počtem testování. V kraji se podle pátečních informací krajského úřadu výrazněji šíří nakažlivější britská mutace, jejíž podíl na pozitivních testech je přes 80 procent.

Nejhorší situace z celé ČR je nyní na Tachovsku, kde za posledních sedm dní přibylo 1349 nemocných na 100 000 obyvatel, absolutně je tam 733 nemocných. V sousedním Chebsku, které je spolu se Sokolovskem a Trutnovskem kvůli šíření nákazy uzavřeno, přibylo za sedm dní 904 případů na 100 000 obyvatel. V celém kraji se dosud nakazilo 11 074 lidí na 100 000 obyvatel, což je sedmé nejvyšší číslo mezi kraji v ČR.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZZS KHK

Štítky COVID-19, koronavirus, statistika, počet nakažených, Plzeňský, lůžková kapacita, počet zemřelých, transport nemocných

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.