středa 20. ledna 2021 Ilona

Šéfa krajské hygieny znepokojuje nezodpovědné chování řady lidí

Hygienici apelují na lidi, aby dál důsledně dodržovali opatření proti šíření koronaviru, například aby se v restauracích neshlukovali do větších skupin. Po čtvrtečním přechodu do třetího stupně pětibodového indexu rizika v protiepidemickém systému PES a rozvolnění opatření, se hygienici obávají opětovného růstu koronavirových infekcí. Chystají se i přísnější kontroly dodržování platných opatření, řekl novinářům pověřený ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš. Znepokojilo ho nezodpovědné chování mnohých lidí.

„Po čtvrtečním rozvolnění opatření jsem si v pátek večer projel Plzní a dost mě zaskočily shluky lidí u některých známějších klubů nebo restaurací. Bez dodržování rozestupů, většinou bez roušek, někde po zavírací době. Můj apel směřuje jak k občanům, klientům a zákazníkům, tak i ke všem provozovatelům služeb v našem kraji. Situace v některých provozovnách, jak jsem se měl možnost osobně přesvědčit, neodpovídá současně platným požadavkům a opatřením Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví, ale často ani zdravému rozumu!"​ řekl ředitel hygieny Michal Bartoš. Pokud lidé nebudou důsledně dál dodržovat nastavená opatření, nových případů koronaviru bude rychle přibývat, varuje veřejnost.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes uvedl, že policie v noci zasahovala ve velkém množství restaurací a barů, které byly přes zákaz otevřené po 22:00. Označil to za neakceptovatelnou nezodpovědnost. Podle něj je země na hranici mezi třetím a čtvrtím stupněm systému PES a při zhoršení situace hrozí, že se restaurace a bary znovu budou muset zavřít.

Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová novinářům potvrdila, že policisté k podobným případům v noci vyjížděli. Přesné údaje bude mít po víkendu.

Bartoš uvedl, že se v kraji chystají i přísnější kontroly dodržování platných opatření. Řekl také, že se od jara hygienici ve správních řízeních zabývali stovkami lidí, kteří opatření porušili. „Bohužel ty případy stále narůstají. Museli jsme speciálně vyčlenit lidi, kteří se tím zabývají a řeší přestupky jednotlivců, místo aby třeba pracovali na trasování kontaktů," uvedl Bartoš. Dosud se podle něj hygienici snažili neudělovat příliš vysoké pokuty a být racionální, pokud se ale kázeň a odpovědnost lidí nezlepší, mohou budou udělovat i pokuty citelnější.

V systému PES je Plzeňský kraj na hodnotě 53, což je po Praze druhé nejnižší číslo. V jednotlivých okresech kraje ale hodnoty kolísají a mnohde rostou. Na Domažlicku dnes platí v kraji nejvyšší index rizika, a to 71, nejnižší je v okrese Plzeň-město, kde má dnes hodnotu 46.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky koronavirus, covid-19, opatření, roušky, hygiena, Plzeň, Plzeňský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.