úterý 27. října 2020 Šarlota / Zoe

Další den a další smutný rekord v počtu nově nakažených má Plzeňský kraj

, aktualizováno 17. října 2020, 19:03

Jen za pátek prokázaly testy v na území Plzeňského kraje 838 nových nákaz koronavirem, což je dosavadní denní rekord. Od začátku pandemie se prokázala nákaza v regionu u 9028 lidí, 56 z nich zemřelo, z toho 13 za poslední týden. Tento týden přibývají rekordně vysoké počty nově zjištěných nákaz od úterý. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně je v kraji 5526 nemocných a 3446 vyléčených. Na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji 1530 potvrzených nákaz, což řadí Plzeňský kraj mezi ostatními regiony na čtvrté místo. Ještě v polovině tohoto týdne byl kraj na pátém místě. V Česku vedle denního nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru dál stoupá počet hospitalizovaných a zemřelých s prokázaným onemocněním covid-19. Dnes zatím zemřelo 21 lidí. 

V plzeňské fakultní nemocnici leželo v pátek na specializovaných covidových pracovištích 97 lidí, z toho 22 je na lůžkách JIP. Šest nemocných má zavedenou umělou plicní ventilaci a jeden člověk mimotělní oběh na přístroji ECMO. Nemocnice měla 155 pozitivně testovaných zaměstnanců, kolem stovky zaměstnanců kvůli uzavření základních škol zůstalo s dětmi doma. V šesti nemocnicích, které patří Plzeňskému kraji, bylo na nemocenské 60 zdravotníků.

Krajská hygienická stanice, která používá jinou metodiku, uvádí aktuálně na svých webových stránkách 8334 dosud zjištěných nákaz, 41 úmrtí, 2099 uzdravených a 6194 zatím neuzavřených případů. Nejvíc aktuálně nemocných je podle hygieniků v okrese Plzeň-město, a to 2305. Od začátku pandemie se v krajském městě prokázala nákaza u 3198 lidí. Nejméně nákaz bylo podle krajské hygienické stanice zjištěno od jara na Tachovsku, kde bylo potvrzeno zatím 408 nákaz.

Okresem, který má celostátně nejvyšší přepočtenou nemocnost, je Plzeň-sever, kde žije kolem 80 tisíc obyvatel. Nyní tam je podle ministerstva v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 699 nakažených koronavirem, což je už víc, než má dosud nejzasaženější Uherskohradišťsko. "Není tam žádná konkrétní lokalizace, místo, odkud by se nákaza šířila. Je to komunitně šířeno na území celého okresu. V absolutních číslech to není moc velká nemocnost, ale při přepočtu na 100.000 to vychází hodně," řekl ředitel krajské hygieny Přemysl Tomašuk. Podle hygieniků dosud bylo na severu Plzeňska potvrzeno 1477 případů koronaviru, z toho jich je 1290 aktivních, šest lidí v okrese zemřelo, z toho pět za poslední týden.

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky COVID-19, koronavirus, statistika, počet nakažených, Plzeňský, fakultní nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.