Počasí dnes9 °C, zítra13 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Konspirační teorie vyznavačů ploché Země inspirovaly divadelníky k nové hře, čerpali i z diskusí na internetu

Příznivci konspiračních teorií jsou bezednou studnicí nápadů a smyšlenek. Není proto divu, že o nich vznikla divadelní hra. Inscenaci pro děti od 12 let uvádí plzeňská Alfa pod titulem: Každý má pravdu svou (?). Autoři si jako hlavní téma vybrali na jedné straně proces s renesančním učencem Giordanem Brunem z roku 1600 a jeho přesvědčení o tom, že Země je kulatá, a na druhé straně současný příběh amerického vyznavače "placaté Země" zvaného Mad Mike. Inspirovali se i konverzacemi příznivců konspiračních teorií na sociálních sítích.

Režisér Jakub Vašíček a dramatik a dramaturg Tomáš Jarkovský z královéhradeckého Divadla Drak a dramaturgyně plzeňské Alfy Petra Kosová si jako ústřední téma zvolili na první pohled triviální téma – je Země kulatá? I v roce 2021 totiž najdete mnoho příznivců, kteří tento fakt odmítají.

Původní inspirace vychází ze hry italského dramatika Luigiho Pirandella Každý má svou pravdu, nakonec z ní zůstal jen upravený název, řekl ředitel Alfy Jakub Hora. Autory zaujali současní vyznavači teorie, která stovky let po procesu s Brunem tvrdí, že Země je plochá. „Každý, kdo pravidelně sleduje výměny názorů na sociálních sítích, může být frustrovaný z množství rezolutních 'pravd', z agresivního obhajování konspiračních teorií všeho druhu a z relativizací vědou doložených faktů. Zdá se, že lze popírat i přírodní zákony, o kterých jsme si mysleli, že jejich znalost sdílíme vespolek,“ uvedla Petra Kosová.

Vašíček s Jarkovským spolupracují s Alfou řadu let. Naposledy tu v roce 2018 připravili autorskou inscenaci Kde domov můj?, předtím například aktualizaci klasických děl Gazdina roba a Ostře sledované vlaky či úspěšnou hru Hamleteen. V inscenacích Alfy se dvojice zaměřuje na dospívající mládež, tedy na děti od 12 let. Významnou roli hraje i hudba. V nové hře autoři vybrali skladby skladatele Daniela Čámského, který v inscenaci rovněž účinkuje. Představení potřebuje síly celého souboru a vyjma jednoho osvětlovače i všech techniků Alfy, kteří rovněž hrají, zpívají a hrají na hudební nástroje.

Ve hře účinkují Martina Hartmannová, Blanka Josephová-Luňáková, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Marie Mrázková, Martin Bartůšek, Petr Borovský, Daniel Čámský, Bob Holý, Daniel Horečný, Josef Jelínek, Tomáš Jereš, Robert Kroupar, Petr Vydarený a Matěj Siegl. Autorem technicky náročné výpravy je Kamil Bělohlávek. Diváci se mohou těšit mimo jiné na loutkářskou rekonstrukci přistání na Měsíci.

Do konce sezony uvede Alfa ještě v únoru maňáskovou grotesku ve stylu spaghetti westernů Pádístepí, náčelník Bizonů, v březnu dobrodružný výlet do světa řeckých bájí Odysseus a v květnu pohádkovou detektivku Zločin v říši pohádek.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Divadlo Alfa / Milan Hajn

Štítky kultura, divadlo, divadlo Alfa, Plzeň, fake news, konspirační teorie, Giordano Bruno, Tomáš Jarkovský, Internet, Divadlo Drak, divadelní herec, Jakub Hora, Josef Jelínek, Martina Hartmann, Marie Mrázková, Blanka Luňáková, Martin Bartůšek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Konspirační teorie vyznavačů ploché Země inspirovaly divadelníky k nové hře, čerpali i z diskusí na internetu  |  Kultura  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.