Počasí dnes9 °C, zítra13 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Tajemný kostel duchů v Lukové se dočkal rekonstrukce za miliony korun

Oprav za víc než 8,3 milionu korun se za uplynulých sedm let dočkal dříve zdevastovaný kostel sv. Jiří v Lukové na severním Plzeňsku. Letos je to také deset let, co si opuštěný kostel v Sudetech vybral tehdejší student výtvarné školy Jakub Hadrava pro svou bakalářskou práci. S pomocí figurantů usazených do lavic vytvořil z plátna a záclon namočených v sádře dvaatřicet bílých siluet duchů někdejších věřících. Informace o výstavě se dostala do světa a od následujícího roku se do kostela začali sjíždět turisté ze všech světadílů. I díky této instalaci se kostel dostal na seznam nejstrašidelnějších míst světa.

Velký zájem přispěl i k tomu, že se památka dostala do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury, které každoročně na opravy přispívá, řekl Josef Gilbert Matuška, starosta Manětína, pod nějž Luková patří. Příspěvky ministerstva představují asi 90 procent peněz vynaložených na opravy. Kostel je dnes turistům přístupný od května do října pouze v sobotu od 13:00 do 16:00. „Za jednu sobotu ale přijede i 500 až 800 lidí," poznamenal Matuška. Mimořádně se památka otevře také 10. června na Noc kostelů.

Za postavami věřících s prázdnými tvářemi, se sklopenými hlavami či rukama sepnutýma k modlitbě přijely desetitisíce lidí, kteří nechali v kasičce na dobrovolných příspěvcích víc než 1,5 milionu korun, další peníze věnovali sponzoři, dárci nebo třeba hudební festival na podporu památek, píše se na stránkách kostela. Peníze pak manětínská farnost používá na spolufinancování oprav.

Archivní fotografie zdevastovaného kostela, foto: Luková-kostel sv. Jiří

První příspěvek ministerstva šel na kostel v roce 2015 a pomohl tehdy se statickým zajištěním stavby, opravou klenby a krovu presbytáře a krovu sakristie. Díky nově nabytému věhlasu šly do Lukové další peníze a v následujících letech se opravila střecha, stavba se odvodnila, byla repasována nebo obnovena všechna okna, kostel dostal nové dveře do vchodu pod věží, postupně se opravovaly vnější omítky a fasády. „Na letošek je v plánu dokončení poslední části venkovní fasády, pak se postupně začne s obnovou interiéru kostela," řekl starosta.

Mladý výtvarník chtěl před deseti lety svou prací připomenout dobu, kdy kostel využívali lidé, pro něž byla víra samozřejmostí. V Lukové žilo dřív víc než stovka obyvatel, Němců i Čechů. K celé lukovské farnosti náleželo v polovině 19. století přes 500 farníků. Dnes je tu kolem pěti stálých obyvatel, pobývají tu i chalupáři. Kostel se už desetiletí nepoužívá k pravidelným bohoslužbám. V 60. letech minulého století spadl údajně v kostele při pohřbu kus stropu a od té doby byl zavřený.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Josef Procházka, Richard Beneš

Štítky kostel Luková, kostel duchů, rekosntrukce, obnova kostela, Noc kostelů, kostel, Luková, peníze, oprava, Plzeňský kraj, Sudety, Manětín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tajemný kostel duchů v Lukové se dočkal rekonstrukce za miliony korun  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.